Upravit stránku

Instrukcja montażu dla FV AQUA łączenie za pomocą złączek zaprasowywanych FV M-PRESS i FV P-PRESS

CHARAKTERYSTYKA

Kształtki FV M-PRESS i FV P-PRESS przeznaczone są do budowania systemów dystrybucji wody oraz grzewczych z rur wielowarstwowych FV MULTIPERT-5, FV MULTIPERT-AL i FV MULTIPEX-5.

FV M-PRESS

  • Kompletna oferta najnowocześniejszych mosiężnych złączek zaprasowywanych do szerokiego zakresu zastosowań, także tych najbardziej wymagających, jak systemy dystrybucji wody grzewczej.
  • Szeroki zakres od średniej od d16 do d63 (w zależności od typu kształtki).
  • Przejściówki z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym, eurokonusem, nakrętką złączkową i przejściówkami do rur miedzianych, łączone przez prasowanie lub lutowanie zapewniają łatwe podłączenie do dowolnego innego systemu dystrybucji
  • Różne rodzaje kolanek, odgałęzień, trójników równoprzelotowych i z redukcją oraz kolanek do podłączenia grzejnika tworzą kompletny system do łatwej realizacji systemów grzewczych.
  • Różne kolanka naścienne i komplety naścienne z połączeniami gwintowanymi dla łatwego podłączenia rur wodnych do urządzeń.

FV P-PRESS

  • Linia najważniejszych plastikowych złączek zaprasowywanych wykonanych z materiału PPSU dla ekonomicznego wykonania systemów dystrybucji.
  • Zakres od d16 do d32.

ŁĄCZENIE ZŁĄCZKAMI ZAPRASOWYWANYMI FV M-PRESS I FV P-PRESS

Podstawą projektu kształtek FV M-PRESS jest idealne uszczelnienie połączeń prasowanych za pomocą specjalnie kształtowanych rowków, gumowych pierścieni i pozycjonowania mankietu.
Obr. nr 1: Mankiet ze stali nierdzewnej zamontowany jest w sposób umożliwiający ,dopasowanie i po zaciśnięciu zaciskarki dopasowuje się do kształtu szczęki, a jego połączenie z kształtką jest odporne na przenikanie wilgoci (z tynku lub kondensatu). Dwa pierścienie uszczelniające zapewniają idealną szczelność wnętrza kształtki przed wodą pod ciśnieniem. Wnętrze kształtki jest w ten sposób chronione przed wilgocią, co zapobiega ewentualnej korozji warstwy Al na przecięciu rur wielowarstwowych. Idealne dopasowanie złącza  jest gwarantowane przez system Autolock, który uniemożliwia oddalenie się szczęk zaciskarki przed zakończeniem zaciskania. Kształtki z linii FV M-PRESS spełniają najsurowsze wymagania dotyczące zapewnienia szczelności i bezpieczeństwa zdrowotnego zgodnie z wymaganiami urzędów certyfikacji SKZ i DVGW. Złączki zaciskowe FV P-PRESS działają na podobnej zasadzie, przy prostszej konstrukcji. Wykorzystują inny (opatentowany) system rowków w połączeniu z jednym pierścieniem uszczelniającym.
Do zaciskania kształtek FV M-PRESS stosuje się standardowe zaciskarki następujących typów:
Do zaciskania złączek FV P-PRESS trzeba użyć zaciskarki TC jako wkładki do uniwersalnych cęgów zaciskowych:
Wkładki TC można znaleźć w ofercie FV AQUA - Narzędzia i akcesoria. Wkładki są kompatybilne ze zwykłymi narzędziami hydraulicznymi marek REMS, VIRAX, ROTTENBERGER i KLAUKE dla sił od 32 do 40 kN.

PROCEDURA ŁĄCZENIA JEST TAKA SAMA DLA KSZTAŁTEK FV M-PRESS I FV P-PRESS:

1. Przyciąć rurę do wymaganego rozmiaru za pomocą wysokiej jakości nożyczek lub obcinaka do rur, zawsze PROSTOPADLE do rury.

2. Skalibrować rurę za pomocą kalibratora do rur – w ten sposób zapobiega się uszkodzeniu rury podczas nasuwania na złączkę.

3. Oddzielić mankiet od złączki i wsunąć go na rurę tak daleko, jak to możliwe.

4. Wsunąć rurę z mankietem na złączkę tak daleko, jak to możliwe. Skontrolować poprawność nałożenia sprawdzając, czy rura jest widoczna w okienku kontrolnym na mankiecie.

5. Włożyć złączkę w szczęki zaciskarki tak, aby mankiet był w nich wycentrowany. Nigdy nie prasować, jeżeli szczęki zachodzą na krawędź mankietu!

6. Idealnie zaprasować połączenie.

Nie zalecamy procedury uproszczonej, przy której mankiet zostawia się na złączce, głównie z powodu braku kontroli nad ewentualnymi odkształceniami lub zmarszczeniem pierścienia.